Rozjaśnianie włosów to popularna metoda na nadanie unikalnej barwy fryzurze. Niestety, nie zawsze proces ten przebiega bez problemów. Nieprawidłowo wykonane rozjaśnianie może sprawić, że włosy mają żółty niezbyt estetyczny odcień. Jak sobie w takiej sytuacji poradzić?
Czym jest rozjaśnianie włosów?
Zabieg rozjaśniania włosów polega na otworzeniu łuski włosa i wymyciu pigmentu (zarówno naturalnego jak i tego, który został nabyty podczas ewentualnych koloryzacji).
Efekt takiego zabiegu jest taki, że kolor fryzury jest jaśniejszy o kilka odcieni. Trzeba jednak mieć na uwadze, że czasami fryzura wybarwia się na kolory, które nie są zgodne z oczekiwaniami. W przypadku nieudanego rozjaśniania z reguły mamy do czynienia z mało estetycznym odcieniem w postaci pomarańczowej, miedzianej lub żółtej barwy.
Dlaczego blond włosy czasami żółkną?
Żółknięcie włosów wynika z naturalnych procesów chemicznych, które zachodzą w strukturze włosa. Blond włosy z natury zawierają mniej melaniny niż włosy o ciemnej barwie. Natomiast kolor blond jest uzyskiwany dzięki połączeniu melaniny z feomelaniną.
Wspomniana powyżej feomelanina jest podatna na utlenianie przez czynniki zewnętrzne co objawia się żółtą barwą. Przykładowe czynniki zewnętrzne, które mogą wpływać na feomelanine to ekspozycja na słońce, kąpiel w chlorowanej wodzie lub nadmierne stosowanie kosmetyków obciążających włosy. Co ciekawe, na feomelaninę mogą wpływać także czynniki środowiskowe takie jak smog lub dym z papierosów.
Niestety regularnie rozjaśniane włosy stają się wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. W efekcie przy niesprzyjających warunkach pogodowych (np. palące słońce lub duża wilgoć) włosy mogą się, przesuszać, puszyć lub elektryzować.
Jak dbać o włosy po rozjaśnieniu?
Po rozjaśnieniu włosów dobrze zadbać o pielęgnacje. Zaleca się, żeby włosy były odżywione i nie przesuszone. W tym celu można stosować szampony do włosów rozjaśnianych lub farbowanych. Ogólnie trzeba pamiętać, o tym, żeby myć włosy w sposób delikatny. Najlepiej zrezygnować z szamponów, które zawierają silikony, alkohol oraz detergenty (np. SLS). Poza tym, warto rozejrzeć się za olejkami i odżywkami. Przykładowe olejki do włosów rozjaśnianych to olej lniany, uniwersalny olej jojoba oraz wszelkie inne olejki dedykowane włosom wysokoporowatym. W przypadku wątpliwości, jakie kosmetyki powinny być wybrane można spróbować porozmawiać na ten temat z doświadczonym fryzjerem lub trychologiem.
Poza uważnym stosowaniem kosmetyków, należy zwrócić uwagę na to, żeby nadmiernie nie uszkadzać struktury włosa poprzez ekspozycje na ciepło. Mowa tutaj o ograniczeniu używania prostownic, lokówek i suszarek.
Poza tym, można rozważyć skorzystanie z profesjonalnych zabiegów regeneracyjnych, które są oferowane w salonach fryzjerskich. Przykładowe zabiegi to keratynowe prostowanie włosów, peeling trychologiczny lub mezoterapia. Nie są to jednak zabiegi ukierunkowane typowo dla osób rozjaśniających włosy, dlatego wybór odpowiedniego zabiegu powinien być uprzednio przekonsultowany z fryzjerem.
Jak poradzić sobie z żółtymi włosami po źle wykonanej koloryzacji?
W Internecie można znaleźć informacje o domowych sposobach na walkę z żółtymi włosami takimi jak płukanka z rumianku lub octu jabłkowego. Niemniej jednak najczęściej polecanym w tym przypadku rozwiązaniem jest zabieg zwany tonowaniem. Co ciekawe, tonowanie można wykonać samodzielnie w domu – do tego celu wystarczy fioletowy szampon. Po samodzielnie wykonanym myciu fioletowym szamponem trzeba się liczyć z tym, że efekt może być krótkotrwały. Jednocześnie nie można przesadzić ze zbyt częstym stosowaniem kosmetyków/szamponów tego typu, bo to może prowadzić do przesuszenia włosów. Dlatego jeśli to możliwe, najlepiej powierzyć takie zadanie fryzjerowi. Doświadczony fryzjer powinien dobrać odpowiedni preparat i umiejętnie rozprowadzić go po pasmach włosów.
Jak działa fioletowy szampon? Preparat tego typu posiada fioletowy barwnik, który jest barwą przeciwstawiającą się żółci. Zaaplikowanie takiego szamponu sprawia, że żółte, pomarańczowe i miedziane pigmenty się neutralizują co objawia się ładnym kolorem blond.
Podsumowanie
Rozjaśnianie włosów to ciekawy sposób na zmianę koloru włosów, który z reguły kończy się uzyskaniem nietuzinkowego efektu w postaci fryzury o chłodnej barwie blond. Trzeba jednak pamiętać, że jest to zabieg, który osłabia włosy i powoduje ich łamliwość. Dlatego ważne jest, aby stosować odpowiednią pielęgnację, która wzmacnia strukturę i przywraca zdrowy wygląd. W odpowiedzi na tą potrzebę, na rynku dostępnych jest kilka odżywek i szamponów, które są dedykowane dla osób z rozjaśnionymi włosami.
Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że czasami niefortunnie wykonane rozjaśnianie może skutkować uzyskaniem efektu, który jest daleki od oczekiwanego. W tym przypadku warto skonsultować się z doświadczonym fryzjerem i omówić jakie są rekomendowane możliwości mające na celu poprawę koloru włosów. Z reguły rekomendowane jest zastosowanie tonowania.
Więcej na temat rozjaśniania włosów można przeczytać na https://galeriadavinci.pl/