Jakie przedszkole będzie najlepsze dla dziecka? 

0
645

Przedszkole to miejsce, w którym dziecko po raz pierwszy ma okazję do przebywania w nowym środowisku, innym od domowego. Właśnie z tego powodu bardzo ważne jest, jakie przedszkole wybierzemy dla naszych dzieci. Przyjazne środowisko i odpowiednie warunki zapewnią możliwości do poprawnego rozwoju dzieci w tym najważniejszym dla nich okresie.

Jakie podejście w przedszkolach?

Dzieci powinny mieć swobodę, by móc prawidłowo się rozwijać. W początkowych latach mają najwięcej energii i ciekawości do otaczającego świata. Jednak dzieciom ciężko się skupić i usiedzieć w miejscu przez dłuższy czas, dlatego nie powinny mieć prowadzonych zajęć w trybie szkolnym. W ich przypadku lepiej sprawdzi się luźna atmosfera oraz nauka poprzez zabawę czy zajęcia ruchowe. 

Na takie podejście stawia przedszkole Olsztyn, w którym dzieci mogą uczyć się i rozwijać poprzez zabawę. Wychowawcy zapewniają wsparcie i możliwości, ucząc dzieci zaufania i podsycając ich ciekawość. Rozwój tutaj odbywa się z uwzględnieniem indywidualnego tempa przyswajania każdego dziecka. 

Na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze, warto sprawdzić przed zapisaniem dziecka do placówki, jaki ma program. Ważne jest, czego uczy i w jaki sposób. W przypadku przedszkoli najczęściej każdy program ma określoną formę, np. model tradycyjny czy montessoriański. Warto zapoznać się z tymi informacjami, by ustalić, czy taka forma będzie odpowiednia dla naszego dziecka. 

Poza tym, w grupach przepełnionych i bardzo licznych mniejszą wagę przywiązuje się do indywidualnego podejścia. To naturalne, ponieważ nad dużą grupą ciężej zapanować oraz w określonym wymiarze czasu zapewnić taką samą opiekę i dawkę uwagi dla duże liczby dzieci. Warto, zatem wybierać grupy mniej liczne, w których dzieci otrzymają odpowiednią ilość zainteresowania i wsparcia ze strony wychowawców. Będą mogły w ten sposób również lepiej poznać rówieśników i nawiązać trwalsze relacje z większą ilością osób. W dużej grupie rozwarstwienie na mniejsze grupki może być większe.

Przy wyborze przedszkola najważniejsze jest, by dziecko dobrze czuła się w danym miejscu. To właśnie jemu mają odpowiadać warunki tam panujące. Na szczęście, większość przedszkoli umożliwia dzień otwarty, w trakcie którego można przetestować placówkę.