Jaka pościel jest zdrowa dla dzieci?

0
297

Niemal każdy rodzic przed zakupem pościeli dla dziecka zastanawia się jak materiał będzie odpowiedni. Chcemy, żeby materiał nie podrażniał delikatnej skóry malucha. Pościel powinna zapewniać komfort cieplny i jednocześnie nie może powodować przegrzania. Jaki materiał spełnia te wymagania? Sprawdźmy.

Naturalne i sprawdzone rozwiązanie – postaw na bawełnę

Najczęściej kupowane są pościele dziecięce wykonane z bawełny organicznej. Dlaczego akurat bawełna? Jest to naturalna i bezpieczna tkanina, która w odróżnieniu od produktów syntetycznych jest bezpieczniejsza dla skóry maluszka i nie powoduje nadmiernego przegrzania. Pościel bawełniana jest miła w dotyku i zapewnia komfort zarówno podczas chłodniejszych temperatur jak i wtedy, gdy w pokoiku temperatura przekracza komfortowe 20-22 stopnie Celsjusza. Bawełna dobrze pochłania wilgoć, przewidzi ciepło, nie elektryzuje się i co ważne – nie uczula. W efekcie naturalne pościele bawełniane mogą być śmiało używane przez alergików.

Jaka alternatywa?

Alternatywą dla bawełny może być też mikrofibra. Jest to co prawda syntetyczna tkanina, ale nie zaburza procesu oddychania skóry i ma właściwości antyalergiczne i antybakteryjne. W związku z czym jest czasami polecana jako tańsza alternatywa dla dzieci zmagających się z alergiami. Kolejną alternatywą są tkaniny z wiskozy bambusowej. Produkty wykonane w ten sposób słyną z tego, że dobrze przepuszczają powietrze i nieźle chłoną wilgoć. Pozostałe materiały to np. flanela (gruby i trwały materiał raczej bardziej polecany na zimowe wieczory), satyna (cienki materiał przeznaczony na letnie ciepłe noce, przyjemny w dotyku), frotte (materiał, który nadaje się na prześcieradło).

Podsumowanie

Zdrowa pościel dla dzieci może być wykonana z różnych materiałów. Jak łatwo zauważyć na rynku jest dosyć duży wybór nie tylko naturalnych, ale także syntetycznych materiałów. Co ciekawe, niektóre syntetyczne materiały również mogą być stosowane przez alergików. Jednak nie komplikując nadmiernie tego tematu śmiało można uznać, że materiałem o najlepszej renomie jest bawełna organiczna i to właśnie ten materiał jest z reguły polecany dla maluszków.