Jak wybrać zabawkę dla dziecka

0
231

Wybór zabawki dla dziecka nie musi wiązać się z bólem głowy. Wystarczy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach – to nie takie trudne!

Gdy musimy wybrać prezent dla przyjaciela czy kogoś z rodziny, zawsze możemy „wesprzeć się” zainteresowaniami tej osoby. Jakie ma hobby? Czego potrzebuje? A może kupimy mu coś absurdalnego, co wzbudzi dużo śmiechu? W przypadku prezentu dla dzieci, zwłaszcza najmłodszych, sprawa wygląda nieco inaczej. Wydawać by się mogło, że wystarczy wejść do pierwszego z brzegu sklepu dziecięcego czy galerii i wziąć przypadkowego pluszaka lub grzechotkę. Jest to oczywiście jakiś sposób, ale warto zadać sobie choć trochę trudu i zastanowić się, co nie tylko sprawi dziecku radość, ale będzie również dla niego pożyteczne. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Wiek dziecka

Kluczowa kwestia: w jakim wieku jest dziecko? Żeby dobrze dobrać zabawkę, musimy zrozumieć, że w czasie pierwszych lat swojego życia dziecko przechodzi różne etapy rozwoju. Od narodzin aż przez kilka pierwszych lat życia dzieci nie mają zazwyczaj sprecyzowanych zainteresowań ani hobby. Można jednak powiedzieć, że to właśnie cały otaczający je świat znajduje się w centrum ich zainteresowań. Noworodki i kilkumiesięczne dzieci na bardzo podstawowym poziomie poznają barwy, a zwłaszcza dźwięki. Jako prezent sprawdzi się zatem dyskretna grzechotka lub zawieszki nad łóżeczkiem.

Gdy dziecko jest troszkę starsze (kilka-kilkanaście miesięcy) dobrym pomysłem będą przedmioty bardziej „złożone”, na przykład miękkie klocki, książeczki lub zabawki, które można pchać lub ciągnąć. Jest to bowiem czas, gdy dziecko zaczyna rozwijać swoją motorykę i zdolności chwytne. Pojawiają się też pierwsze próby raczkowania. W wieku dwóch-trzech lat dzieci ciągle doskonalą umiejętności ruchowe, a przy tym rozwijają swoją spostrzegawczość i zainteresowanie przedmiotami codziennego użytku. Jest to czas pierwszych jazd na rowerkach lub hulajnogach. Dziecko zaczyna także doskonalić precyzję ruchów, dlatego jako prezent sprawdzą się na przykład łopatki i foremki do piasku. Starsze dzieci mają już bardziej konkretne zainteresowania. Samochody, lalki, figurki, sport, rękodzieło – nasze pole manewru się poszerza i poprzez odpowiedni dobór zabawki możemy wspierać hobby dziecka i sprawić mu niemałą radość!

Gdzie kupić zabawkę?

Pierwszy lepszy sklep nie jest najlepszą odpowiedzią na to pytanie. Warto wybrać taki, który, oprócz szerokiego asortymentu, stawia na produkty o wysokiej jakości. Ponadto, dobrze, gdy w takim sklepie (internetowym czy zwykłym) są ludzie, którzy rozumieją dzieci i zaproponują nam zabawkę dostosowaną do wieku dziecka. Jeśli mamy możliwość, poprośmy o radę kogoś kto może polecić sprawdzony sklep. Przykładowo, zwróćmy uwagę, na opinie o sklepie Kocham Zabawki – w tym sklepie internetowym możemy znaleźć naprawdę ciekawe propozycje. Pamiętajmy, kupując w dobrym sklepie możemy mieć pewność, że zabawka jest trwała a jednocześnie nie stanowi dla dziecka zagrożenia – profesjonalny doradca lub szczegółowy opis artykułu na stronie internetowej pozwoli nam zorientować się czy dany materiał jest dla dziecka odpowiedni.

Podsumowując, wystarczy podstawowa wiedza o rozwoju dziecka, by za pomocą zabawki sprawić mu radość i wesprzeć rozwój. Nie kupujmy też byle gdzie – stawiajmy na polecane, dobre sklepy.